Etykiety termotransferowe - niezawodny nośnik informacji

Jednymi z najbardziej zaawansowanych technologicznie rodzajów etykiet, służących do znakowania towarów, są etykiety termotransferowe. Bywają one czasem mylone z etykietami termicznymi, mają jednak inne cechy i właściwości.

Etykiety termiczne a etykiety termotransferowe

Popularne etykiety termiczne otrzymuje się na specjalnie przygotowanym do tego celu papierze. Głowica termiczna poprzez nagrzewanie nanosi wydruk na powierzchnię. Uzyskana w ten sposób etykieta jest w pełni funkcjonalna, ale wydruk z czasem zanika, zwłaszcza pod wpływem promieniowania UV. W przypadku, gdy w grę wchodzą etykiety termotransferowe, sama technika wydruku wygląda zupełnie inaczej. Do wydruku używa się taśmy termotransferowe, których powierzchnia jest poddawana podgrzewaniu. Zawiera ona barwnik, więc odbity obraz może mieć różne kolory. Ogromną zaletą tego rodzaju technologii jest fakt, że możemy nanosić wydruk termotransferowy na różne powierzchnie, w tym również na papier, drewno i tworzywa sztuczne.

Etykiet termotransferowe - najczęstsze zastosowania

Za najczęstsze zastosowanie drukarek wykorzystujących tę technologię należy uznać etykiety termotransferowe, tworzone w postaci kodów kreskowych. Powszechnie stosuje się je w magazynach i w sklepach, ze względu na wygodę, wytrzymałość i szybkość wydruku.
Jako że nadruki termotransferowe mogą być wykonywane również bezpośrednio na opakowaniach, często używa się ich do oznaczania partii towarów, bez konieczności tworzenia osobnej, samoprzylepnej etykiety.
Dzięki wykorzystaniu tego rodzaju oznaczenia łatwo namierzyć konkretny towar, bez konieczności rozpakowywania paczek.

Etykiety termotransferowe mogą być stosowane również jako etykiety logistyczne. W odróżnieniu od zwykłych etykiet termicznych, w których obserwujemy wraz z upływem czasu utlenianie się druku, przy tej technologii nadruk jest o wiele trwalszy. Na dodatek etykiety termotransferowe są odporne na niskie temperatury, dlatego często stosuje się je do znakowania towarów, które przez dłuższy czas muszą przebywać w chłodniach.

Odporność na promieniowanie UV powoduje, że etykiety termotransferowe można stosować również na zewnątrz. Spotyka się je niekiedy np. na wolnostojących urządzeniach elektrycznych. Bez problemu można je wykorzystywać również na otwartych przestrzeniach magazynowych. Mogą też znaleźć zastosowanie w przypadku długotrwałych przewozów, kiedy oznaczony towar będzie transportowany przez różne strefy klimatyczne.

Za stosowaniem etykiet termofransferowych przemawiają również koszty. Tego rodzaju technologia jest tańsza w eksploatacji, choć wymaga zakupu specjalistycznego sprzętu, wymieniać trzeba również taśmy termotransferowe, to jednak wygoda użytkowania i trwałość nadruku w pełni to rekompensują.

Potrzebujesz etykiet?

Skontaktuj się z nami a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania dotyczące druku i etykiet. 
PRODUCENT ETYKIET
+ 48 22 390 53 59
Napisz do nas
envelope