Jak najlepiej wykorzystać etykiety logistyczne?

Logistyka to obecnie jeden z najważniejszych aspektów zarządzania sprzedażą. Sukces w biznesie często zależy od szybkich i w pełni kontrolowanych procesów, pozwalających łatwo zidentyfikować towar i jego lokalizację. Idealną pomocą są w tym przypadku etykiety logistyczne.

Jakie dane zawierają etykiety logistyczne?

W sprawnej i szybkiej logistyce równie ważny, jak transfer towarów, jest przepływ informacji. Bieżąca rejestracja miejsca znajdowania się towaru jest kluczowa dla przyspieszenia tych procesów. Ich kontrola, zwłaszcza w przypadku transportu, jest o tyle ważna, że w tym samym czasie przemieszczają się zazwyczaj setki, a nawet tysiące przedmiotów. Bez właściwego oznaczenia odszukanie ich i skierowanie do właściwego miejsca przeznaczenia, byłoby niezwykle trudne i niewątpliwie bardzo czasochłonne.

Wśród danych, które trafiają na etykiety logistyczne, możemy wyróżnić trzy typy informacji. Jedne z nich dotyczą dostawcy (nie zawsze będzie to producent), drugie odbiorcy, a trzecie przewoźnika. Są one zapisywane za pomocą kodów kreskowych. Niekiedy część informacji jest również drukowana w formie tekstu, jeżeli podejrzewa się, że może zajść potrzeba podstawowej identyfikacji, bez skanowania kodu. To, w jaki sposób taka etykieta jest zaprojektowana, zależy od preferencji firm, które ich używają. Zgodnie z międzynarodowymi przepisami istotny jest jednak jeden parametr – Numer Seryjny Jednostki Wysyłkowej. Jest to warunek uznania etykiety logistycznej za zgodną z normami Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego. Warto jedna przestrzegać tej normy również ze względów praktycznych – wszystkie międzynarodowe firmy spedycyjne są w stanie odczytać zawartość takiej etykiety za pomocą skanerów.

Drukowanie etykiet logistycznych

Drukowanie etykiet, które wspomagają procesy logistyczne, to stosunkowo łatwa sprawa. Trzeba jedynie ustalić, jaki ma być rozmiar etykiet i z jakiego materiału powinny być wykonane. Standardowo stosuje się w tym celu etykiety termiczne, które pozwalają na drukowanie na odpowiednio przygotowanym papierze samoprzylepnym. Istnieje również możliwość wykorzystania nieco innej technologii. Powstają wówczas etykiety termotransferowe. Charakteryzują się one o wiele dłuższą żywotnością i odpornością na warunki atmosferyczne.

Podobnie jak zawartość etykiety, tak i rozmiar podlega standaryzacji. To dobra wiadomość, ponieważ dzięki temu na rynku dostępne są etykiety logistyczne w różnych rozmiarach, ale odpowiadające obowiązującym standardom. Każdy producent etykiet ma w swoim asortymencie takie przygotowane fabrycznie materiały, trzeba je jednak dobrać właśnie pod kątem wymagań rozmiarowych. Rozmiar ten zależy rzecz jasna od ilości informacji, które chcemy na takich etykietach zamieścić.

Potrzebujesz etykiet?

Skontaktuj się z nami a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania dotyczące druku i etykiet. 
PRODUCENT ETYKIET
+ 48 22 390 53 59
Napisz do nas
envelope